Składka ubezpieczenia dla polis transportowych
Składką nazywa się opłatę do uiszczenia której zobowiązany jest ubezpieczający, na rzecz towarzystwa ubezpieczeniowego. Jest to cena, którą należy zapłacić w zamian za przejęcie przez ubezpieczyciela ryzyka związanego z transportem. Składkę oblicza się za czas trwania odpowiedzialności zakładu ubezpieczeniowego.
Wysokość składki zależy od szeregu czynników, takich jak:
rodzaj przedmiotu ubezpieczenia,
suma ubezpieczenia,
wysokość udziału własnego,
wysokość franszyzy,
zakres objętych ryzyk,
oraz okoliczności mających wpływ na możliwość zwiększenia prawdopodobieństwa zajścia szkody, np:
strefa klimatyczna,
pora roku,
sytuacja polityczna,
stan dróg w danym kraju,
Najbardziej bezpośrednia zależność zachodzi po między wysokością składki a sumą ubezpieczenia. Wynika to z faktu, że składkę ustalamy głównie w oparciu o sumę ubezpieczenia (tzw stopa składki). Jednak na wartość naliczonej składki wpływają również:
rabaty z różnych tytułów, np. za rodzaj transportu,
za kompleksowe ubezpieczenie,
dopłaty za objęcie ubezpieczeniem ryzyk dodatkowych,
upusty,
Składkę należy na ogół opłacić z góry za cały okres ubezpieczenia, bądź za okres roczny. Na zasadzie umowy można również ustalić inny rodzaj
opłacenia składki np. może być ona rozłożona na raty lub - po wypłacie zaliczkowej pewnej kwoty z góry, rozliczenie końcowe może nastąpić z dołu.
Ogólnie w ubezpieczeniach transportowych stosuje się zasadę zapłacenia składki, przynajmniej pierwszej raty w terminie natychmiastowym, uznając to za dowód potwierdzenia zawarcia umowy.
[1]
[2]
[3]
[4]
[5]
[6]
[7]
[8]
[9]
[10]
[11]
[12]