Czas trwania ubezpieczenia transportowego
W ubezpieczeniach transportowych czas trwania stosunku ubezpieczenia zależy od woli stron, w głównej mierze od ubezpieczającego. Z uwagi na czas trwania stosunku ubezpieczeniowego rozróżniamy dwa rodzaje ubezpieczeń:
zawarte na czas,
zawarte na podróż,
Ubezpieczenia zawarte na czas mogą być zawarte na czas określony bądź nieokreślony. Przy ubezpieczeniach zawartych na czas określony, w polisie należy ustalić dokładnie datę i godzinę, zarówno terminu początkowego jak i końcowego. Natomiast w ubezpieczeniach zawartych na czas nieokreślony w polisie ustala się jedynie termin początkowy.
Ubezpieczenie zawarte na czas nieokreślony ( polisa obrotowa ) podobnie jak inne stosunki umowne o charakterze stałym - może ulec rozwiązaniu w drodze wypowiedzenia , przy zachowaniu ustawowego terminu. W przypadku wystąpienia ważnych powodów strony mogą odstąpić od umowy lub rozwiązać ją ze skutkiem natychmiastowym. Ponadto ubezpieczenie wygasa automatycznie z chwilą całkowitego zniszczenia przedmiotu ubezpieczenia. Najczęściej stosowanym okresem ubezpieczenia jest okres roczny, zazwyczaj obejmujący swym zakresem rok kalendarzowy choć niekoniecznie. Wynika to głównie ze sposobu rozliczania się firmy ubezpieczeniowej z podatku, sporządzaniu bilansu.
W przypadku ubezpieczenia na podróż - za początek i koniec okresu ubezpieczenia przyjmuje się zwykle początek i koniec samej podróży, bez potrzeby określania tych zdarzeń w czasie.
[1]
[2]
[3]
[4]
[5]
[6]
[7]
[8]
[9]
[10]
[11]
[12]