Informator Ubezpieczeniowy

www.kalkulator-ubezpieczeniowy.pl                                   infolinia 022 423 59 38

Kwiecień 12th, 2011 at 17:55

Brak składek na rachunku emerytalnym w OFE.



Uzyskaj ofertę ubezpieczenia:


www.kalkulator-ubezpieczeniowy.pl

kontakt@kalkulator-ubezpieczeniowy.pl

tel. 022 423 59 38
tel. 0664 723 723
GG Infolinia – 22449212


Odnosząc się do zagadnienia braku składek na rachunku emerytalnym w OFE – spowodowanym nieprzekazywaniem składek przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) przekazujemy poniższe wyjaśnienia, które mają na celu w przystępny sposób ukazać w/w problematykę.

Informuję, że składka może zostać przekazana na indywidualny rachunek w otwartym funduszu emerytalnym, jeżeli w bazie ZUS znajdują się wypełnione poprawnie dokumenty takie jak:

– zgłoszenie do ubezpieczeń (ZUS ZUA) dokonane przez płatnika składek,
– imienny raport miesięczny (ZUS RCA),
– deklaracja rozliczeniowa (ZUS DRA),
– wpłata na Fundusz Ubezpieczeń Społecznych.

Dokumenty te mogą być zidentyfikowane w systemie komputerowym ZUS jedynie, gdy zawierają prawidłowe dane identyfikacyjne płatnika składek (zwykle pracodawcy). W systemie ZUS musi również istnieć zgłoszenie umowy o członkostwo dokonane przez otwarty fundusz emerytalny.

Składka nie zostanie przekazana w przypadkach gdy:

– płatnik nie zgłosił ubezpieczonego do ubezpieczeń społecznych,
– ubezpieczony przebywa cały miesiąc na zwolnieniu lekarskim lub urlopie bezpłatnym,
– została przekroczona roczna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne (w 2005 r. jest to kwota 72.690 zł).

Z doświadczenia wynika, iż głównym powodem nieprzekazywania składek do ZUS jest nieterminowe przekazywanie dokumentów lub przekazywanie błędnych dokumentów ubezpieczeniowych oraz nieopłacenie całości składek przez płatników (zwykle pracodawców). W pierwszej kolejności należy się zatem zwrócić do płatnika składek, aby sprawdził poprawność dokumentów ubezpieczeniowych i potwierdził fakt opłacania składek za brakujące okresy. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości, osoba upoważniona przez płatnika powinna skontaktować się z ZUS w celu ustalenia sposobu ich usunięcia.

Zwracamy uwagę, że od maja 2002 r. ZUS przekazuje składki do OFE z uwzględnieniem korekt dokumentów składanych przez płatników. Natomiast jeśli chodzi o dokumenty zaległe za lata 1999-2001, ZUS przystąpił do ponownego ich przetwarzania. Zakończenie procesu ponownego przetwarzania dokumentów powinno nastąpić do końca 2007 r., gdyż do 31 grudnia 2007 r. ZUS ma obowiązek przekazać otwartym funduszom emerytalnym składki opłacone przez płatników do końca 2002 r.

W przypadku wielooddziałowych płatników składek, którzy posługiwali się tymi samymi danymi identyfikacyjnymi składając odrębne komplety rozliczeniowe, ZUS wdrożył już odpowiednie oprogramowanie do łączenia i dzielenia kont tych płatników. Konta największych pracodawców zostały już uporządkowane i obecnie scalane są konta mniejszych firm.

Problem istnienia wielu kont jednego ubezpieczonego spowodowany jest błędami płatników składek, którzy zgłaszają ubezpieczonych bez wymaganych danych identyfikacyjnych lub z błędnymi danymi), oraz błędami ZUS w przetwarzaniu dokumentów zgłoszeniowych ubezpieczonych. ZUS pracuje obecnie nad wdrożeniem oprogramowania do scalania i rozscalania kont ubezpieczonych. Zakończenie tych prac planowane jest na I połowę 2006 r.

Tekst zaporzyczony, opracowanie Rzecznika Ubezpieczonych

Tagi: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
-

You must be logged in to post a comment.