Odnosząc się do problematyki dotyczącej obowiązku opłacania składki lub jej kolejnej raty w przypadku sprzedaży samochodu w okresie ubezpieczena przekazujemy poniższe wyjaśnienia, które mają na celu w przystępny sposób ukazać całość w/w zagadnienia.
Zgodnie z art. 32 ust. 3 ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (Dz.U. Nr 124, poz. 1152), „zbywca pojazdu mechanicznego ponosi wraz z nabywcą odpowiedzialność solidarną wobec zakładu ubezpieczeń za zapłatę składki (lub jej raty przyp.autora) ubezpieczeniowej należnej zakładowi ubezpieczeń” za okres do dnia powiadomienia zakładu ubezpieczeń o fakcie zbycia pojazdu i o danych osobowych nabywcy. Z przepisu tego wyraźnie wynika, iż za zapłatę składki za okres poprzedzający dzień zawiadomienia zakładu ubezpieczeń o sprzedaży pojazdu są odpowiedzialni zarówno zbywca pojazdu, jak i jego nabywca. W tej sytuacji, zakład ubezpieczeń posiada uprawnienie do wyboru osoby, od której zażąda zapłaty składki za zaległy okres. Od dnia zawiadomienia zakładu ubezpieczeń o zbyciu pojazdu, za zapłatę należnej składki jest odpowiedzialny wyłącznie nabywca, co wynika z kolei z art. 31 ust. 1 powołanej ustawy.
W związku ze wskazaną powyżej regulacją prawną, przy zakupie pojazdu objętego umową ubezpieczena OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, w której nie została opłacona część składki (tzn. rata), zakład ubezpieczeń może zwrócić się z wezwaniem do zapłaty zarówno do zbywcy, jak i nabywcy pojazdu. W odniesieniu do zasadniczego pytania, czy po dniu zawiadomienia zakładu ubezpieczeń o sprzedaży pojazdu zaległą ratę musi zapłacić nabywca, należy wyjaśnić, iż jeżeli nabywca dokona zapłaty zaległej składki, to tym samym zwolni z odpowiedzialności poprzedniego właściciela pojazdu. Taka sama sytuacja zaistnieje w momencie, gdy to zbywca pojazdu uiści zaległą składkę – wtedy zwolniony z obowiązku jej zapłaty zostanie nabywca. Wydaje się, iż w takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest uregulowanie tego, kto zapłaci zaległą składkę lub jej ratę, przez same strony umowy sprzedaży tj. zbywcę i nabywcę pojazdu. Aby zabezpieczyć swoje interesy najlepiej to uczynić wpisując ten obowiązek w umowie sprzedaży pojazdu. Nabywca może powołać się na fakt, iż to zbywca korzystał w danym okresie z ochrony prawnej zapewnionej umową ubezpieczena, więc to on powinien uiścić zaległą ratę składki.
Tekst zaporzyczony, opracowanie Rzecznika Ubezpieczonych.