Informator Ubezpieczeniowy

www.kalkulator-ubezpieczeniowy.pl                                   infolinia 022 423 59 38

Kwiecień 12th, 2011 at 12:26

ABC – otwarte fundusze emerytalne.

Strona główna portalu www.kalkulator-ubezpieczeniowy.pl
Poniżej prezentujemy ogólne informacje nt. systemu emerytalnego, który wprowadził nowy element systemu bazowego – kapitałowe fundusze emerytalne, nazwane otwartymi funduszami emerytalnymi (OFE). Dodatkowo jeśli chcecie Państwo rozszerzyć swoją wiedzę i uzyskać szerszy zakres informacji na omawiany poniżej temat zapraszamy również do zapoznania się z odpowiedziami na najczęstsze pytania w odniesieniu do systemu emerytalnego w ramach otwartych funduszy emerytalnych.

W 1999 roku miała miejsce w Polsce reforma systemu emerytalnego, która wprowadziła nowy element systemu bazowego, kapitałowe fundusze emerytalne, nazwane otwartymi funduszami emerytalnymi (OFE). Obecnie bazowy (podstawowy) system emerytalny składa się z części repartycyjnej (tzw. I filar) oraz kapitałowej (tzw. II filar). Nazwa poszczególnych części pochodzi od formy finansowania świadczeń.

Finansowanie repartycyjne polega na wypłacie świadczeń z bieżących składek. To oznacza, że bieżące składki pracujących ubezpieczonych służą finansowaniu świadczeń dzisiejszych emerytów. Kwota należnych składek jest odnotowywana na koncie ubezpieczonego pracownika i będzie stanowić podstawę do obliczenia wysokości jego przyszłej emerytury. Takie ścisłe uzależnienie wysokości emerytury od wysokości składek jest charakterystyczne dla systemu emerytalnego o zdefiniowanej składce (w przeciwieństwie do systemu o zdefiniowanym świadczeniu, gdzie świadczenie nie jest wprost uzależnione od sumy wpłaconych składek). Składki odnotowywane na koncie ubezpieczonego podlegają indeksacji wskaźnikiem przeciętnego wzrostu płac w gospodarce. Kwota odnotowana na koncie po indeksacji należnych składek stanowi podstawę do obliczenia emerytury z I filara.

Finansowanie kapitałowe polega gromadzeniu i pomnażaniu (kapitalizacji) wpłaconych składek. Suma składek wpłaconych do II filara, powiększona o zyski z zainwestowanych składek, pomniejszona zaś o koszty członkostwa w OFE stanowi kapitał, który posłuży do wypłaty emerytury z II filara.

W obu przypadkach, w I i II filarze wysokość emerytury jest ściśle uzależniona od sumy wpłaconych składek oraz wysokości indeksacji (I filar) lub kapitalizacji (II filar). Różnica polega na tym, że w systemie repartycyjnym świadczenia finansowane będą ze składek ówczesnych ubezpieczonych, natomiast w systemie kapitałowym będą to nasze kapitały, które zgromadziliśmy w OFE.

W systemie zabezpieczenia emerytalnego składki na I i II filar finansują po połowie pracownik i przedsiębiorstwo, w którym jest zatrudniony. Przekazywanie składki należy do płatnika składek, czyli przedsiębiorstwa. Składka emerytalna jest przekazywana do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), który dalej przekazuję ja do funduszu emerytalnego, funkcjonującego w ramach Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (I filar) oraz do odpowiedniego OFE (II filar).

W systemie emerytalnym występuje pojęcie składki należnej oraz składki wpłaconej. Składka należna to taka, która powinna być opłacona. Składka wpłacona jest składką faktycznie zainkasowaną. W I filarze na koncie ubezpieczonego są odnotowywane składki należne, w II

Tagi: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
-

You must be logged in to post a comment.