Uzyskaj ofertę ubezpieczenia:
- kalkulator ubezpieczenie aptek i farmaceutów
- kalkulator ubezpieczenia hurtowni farmaceutycznych
- ubezpieczenie od kradzieży, ognia, OC, NNW
- ubezpieczenie cargo krajowe
- ubezpieczenie cargo międzynarodowe
- ubezpieczenie oc przewoźnika krajowe
- ubezpieczenie oc przewoźnika międzynarodowe
- ubezpieczenie oc spedytora
- ubezpieczenie oc prowadzonej działalności
- oc członków zarządu D&O
- gwarancje ubezpieczeniowe
www.kalkulator-ubezpieczeniowy.pl
kontakt@kalkulator-ubezpieczeniowy.pl
tel. 022 423 59 38
tel. 0664 723 723
GG Infolinia – 22449212
Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie Aptek.
1. Tu znajdziesz kalkulator ubezpieczenia Apteki na kalkulator-ubezpieczeniowy.pl – kliknij i wylicz składkę
2. Tu znajdziesz kalkulator ubezpieczenia Hurtowni Farmaceutycznej na kalkulator-ubezpieczeniowy.pl – kliknij i wylicz składkę
3. Tu znajdzejsz artykuł o ubezpieczeniach dla Aptek – co warto wiedzieć.
4. Tu znajdziesz odpowiedzi na naczęściej zadawane przez Aptekarzy pytania dotyczące ubezpieczeń.
5. Tu przejdziesz na stronę główną portalu www.kalkulator-ubezpieczeniowy.pl
1. Czy każdy może negocjować stawki polisy Apteki dotyczącej odpowiedzialności za szkody majątkowe (włamanie i szkody wynikające z włamania tzn. kradzież, zniszczenia), zalanie (powódź, ew. zalanie w wyniku awarii), pożar.
Stawki bazują na uprzednio zatwierdzonych przez Zarząd TU tabelach stawek. Możliwość negocjacji jest raczej znikoma. Można natomiast tak modelować zakres ubezpieczenia Apteki , wprowadzać franszyzy, udziały własne, limity klauzul by ograniczyć koszt ubezpieczenia.
2. Czy jest jakiś standard, kiedy jest wypłacane odszkodowanie Aptece, czy po ustaleniu przez policję sprawcy i po wyroku, czy po umorzeniu postępowania, czy może jeszcze na etapie prowadzonego śledztwa, chyba nie, bo jak policja ustali, że to sfingowana kradzież, to samo z ze strażą pożarną, czy dopiero wówczas wypłacane jest odszkodowanie – gdy straż ustali, że jest to wynik zostawionego ognia np. świeczki.
Ubezpieczyciel obowiązany jest spełnić świadczenie w terminie trzydziestu dni, licząc od daty otrzymania zawiadomienia o wypadku.
Gdyby wyjaśnienie w powyższym terminie okoliczności koniecznych do ustalenia odpowiedzialności ubezpieczyciela albo wysokości świadczenia okazało się niemożliwe, świadczenie powinno być spełnione w ciągu 14 dni od dnia, w którym przy zachowaniu należytej staranności wyjaśnienie tych okoliczności było możliwe. Jednakże bezsporną część świadczenia ubezpieczyciel powinien spełnić w terminie dni trzydziestu.
W przypadku, gdy szkoda posiada znamiona przestępstwa dokumentem warunkującym wypłatę odszkodowania jest zwyczajowo umorzenia dochodzenia z prokuratury lub wskazanie przez prokuraturę sprawcy.
3. Czy odszkodowanie z ubezpieczenia Apteki powinno obejmować zwrot kosztu skradzionych leków, czy także koszty zniszczonych przy okazji leków i koszty ich utylizacji, czy odszkodowanie obejmuje też koszty skradzionych recept (niemożność uzyskania refundacji NFZ).
Wszystkie w/w koszt można objąć ubezpieczeniem.
4. Czy są ubezpieczenia Aptek obejmujące rozbój podczas pracy apteki (zabranie pieniędzy z kasy, pobicie aptekarza, czy tylko rozbój z włamaniem, po zamknięciu apteki.
Niektóre zakłady ubezpieczeń obejmują ubezpieczeniem jedynie kradzież z włamaniem, ewentualnie rozszerzają ją o rozbój. Zwyczajowo jednak wyłączona jest kradzież zwykła oraz kradzież zuchwała (bez użycia siły, groźny i przemocy). Istnieje jednak możliwość rozmów z ubezpieczycielami na temat włączenia tych ryzyk do ubezpieczenia.
4. Czy są ubezpieczenia Aptek obejmuje także utratę utargu podczas transportu do banku.
Ubezpieczenie tego typu jest zazwyczaj standardowo oferowane przez zakłady ubezpieczeń. Określany jest wówczas limit i sposób przewożenia gotówki.
5. Czy są ubezpieczenia Aptek obejmuje także kradzieże farmaceutyków z lady, z ekspozycji.
W typowych, standardowych ubezpieczeniach Aptek jest to na ogół wyłączone. Ubezpieczyciele niechętnie podchodzą do ubezpieczania tego typu ryzyka. Istnieje jednak możliwość rozmów z ubezpieczycielem w zakresie włączenia tego ryzyka.
6. Czy są ubezpieczenia Aptek (czy to już jest w tym przypadku ubezpieczenie OC) obejmuje szkody wynikłe z niewłaściwego użytkowania sprzętu (np. chłodni, bo farmaceuta przypadkowo wyłączył zasilanie i leki były przechowywane w wyższej temperaturze niż powinny, bądź farmaceuta zepsuł sprzęt elektroniczny – komputer, monitor, bo źle go użytkował).
Ubezpieczenie chłodni w Aptece, ich awarii i w konsekwencji utraty leków lub innych środków w nich przechowywanych jest możliwe do ubezpieczenia. Jest to tzw. ryzyko rozmrożenia stanowiące element ubezpieczenia majątkowego. Szkodę stanowi wówczas wartość utraconych (w wyniku awarii chłodni) leków. W zakresie ubezpieczenia OC ubezpieczona jest natomiast jedynie sytuacja szkody wyrządzonej w wyniku sprzedaży rozmrożonego leku. Nie jest, więc ubezpieczone mienie (leki w chłodni) a jedynie następstwo wprowadzenia laku do obrotu.
7. Czy ubezpieczenie OC Apteki obejmuje koszty związane z dochodzeniem przez poszkodowanego swoich praw w związku np. z otrzymaniem niewłaściwego leku, uzyskaniem złej porady, wydaniem przeterminowanego leku.
Tak, powinien być to zakres ubezpieczenia OC Apteki (prowadzonej działalności).
8. Czy są granice kwoty ubezpieczonej (minimalne maksymalne np. ubezpieczenie sieci aptek to duży majątek).
W przypadku ubezpieczenia mienia suma ubezpieczenia powinna odpowiadać faktycznej wartości ubezpieczonego mienia. Nie ma tu żadnych ograniczeń, co do wartości. W przypadku ubezpieczenia od kradzieży warto jednak zastanowić się nad ubezpieczeniem na tak zwane „pierwsze ryzyko”. Jest to sytuacja, kiedy świadomie w porozumieniu z ubezpieczycielem określamy niższą sumę ubezpieczenia niż wartość faktycznie posiadanego mienia. Ubezpieczenie takie zawiera się, gdy nie istnieje techniczna możliwość kradzieży całego mienia w czasie jednego zdarzenia. Ubezpieczenie na pierwsze ryzyko będzie zdecydowanie korzystniejsze cenowo niż typowe ubezpieczenia na sumy stałe. W zakresie ubezpieczenia OC również nie ma granicznej sumy ubezpieczenia. Mając jednak na względzie ograniczanie kosztu ubezpieczenia warto określić ją na realnym poziomie.
9. Czy ubezpieczenie OC Apteki może być wystawione dla wszystkich pracowników apteki, czy dla każdego oddzielenie (może być przecież osoba, której częściej niż innym zdarza się robić błędy).
Z punktu technicznego ubezpieczenie zawierane jest przez pomiot prowadzący działalność ze wskazaniem ubezpieczonych osób.
10. Czy OC Apteki obejmuje także wypadek w aptece, mokra podłoga, oblodzone schodki, wysoki próg, uszkodzona podłoga, czy w trzeba dodatkowo się ubezpieczać, na kogo taka polisa jest wystawiana.
W/w przypadek jest objęty zakresem ubezpieczenia OC deliktowego Apteki. Ubezpieczenie OC delikt Apteki powinno być wyraźnie określone w zawieranej umowie ubezpieczenia. Ryzyko to zazwyczaj standardowo oferowane jest przez ubezpieczycieli.
11. Czym charakteryzują się ubezpieczenia aptekarzy grupowe (co takie standardowe ubezpieczenie obejmuje).
Ubezpieczenie grupowe może niczym nie różnić się od oferty ogólnie dostępnej na rynku. Może być dobrym ubezpieczeniem jak i złym. Wszystko zależy od zakresu ubezpieczenia, jaki został przyjęty w danym ubezpieczeniu i jego ceny. Od ubezpieczenia indywidualnego różni się jednie faktem, iż przygotowane zostało ono z myślą o określonej grupie docelowej np. członkach danego zrzeszenia. Wówczas w latach kolejnych cena tego ubezpieczenia kalkulowana jest w oparciu o szkodowość tej grupy, co może być korzystne jak i mieć skutek negatywny. Niestety w ubezpieczeniach grupowych niejednokrotnie występuje więcej pośredników niż przy ubezpieczeniach indywidualnych (często samo zrzeszenie) i wówczas może to wpływać na podwyższenie kosztu ubezpieczenia względem kosztu samego ryzyka.
12. Czy zawsze mówimy o oddzielnym ubezpieczeniu aptek (majątku) i o oddzielnym farmaceutów OC czy może tworzone są pakiety.
Na runku istnieją dwa modele produktów ubezpieczeniowych dla środowiska farmaceutycznego. Pierwszy z nich oparty jest na opracowaniu przez ubezpieczyciela Ogólnych Warunków Ubezpieczenia ( popularnie zwanych OWU) dla wszystkich rodzajów działalności, w tym dla aptek, stanowiących zarazem część ogólną umowy ubezpieczenia. Część szczególną stanowią wówczas ryzyka dodatkowe, dedykowane li tylko wyłącznie działalności aptekarskiej. Ryzyka te stanowią wówczas klauzule umowne, włączane do ubezpieczenia jedynie w przypadku ubezpieczenia tego rodzaju działalności.
Drugi model oparty jest na opracowaniu przez ubezpieczyciela Szczególnych Warunków Ubezpieczeń, specjalnie z myślą o podmiotach prowadzących działalność aptek. Zabieg ten, na pozór właściwy, jest jedynie zabiegiem marketingowym towarzystwa ubezpieczeniowego. Nie wpływa on na zakres ubezpieczenia a jedynie na formę jego sprzedaży. Dokonując wyboru ubezpieczenia nie sugerujmy się, zatem tym faktem.