Informator Ubezpieczeniowy

www.kalkulator-ubezpieczeniowy.pl                                   infolinia 022 423 59 38

Sierpień 4th, 2011 at 19:49

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego EKUZ

Ubezpieczenia turystyczeEuropejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ)

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) uprawnia do korzystania ze świadczeń zdrowotnych podczas pobytu w innych państwach członkowskich Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) i Szwajcarii.

EKUZ została wprowadzona 1 czerwca 2004 r. w niektórych państwach Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) i Szwajcarii. W pozostałych państwach, w tym Polsce, EKUZ wydawana jest z datą ważności od 01.01.2006 r. Od 1 stycznia 2006 r. można posługiwać się wyłącznie EKUZ, gdyż dotychczas wydane formularze E111 straciły ważność. W Polsce, dla turystów, karta EKUZ od 4 sierpnia 2010 wydawana jest na trzy miesiące (wcześniej na dwa). W Wielkiej Brytanii na 5 lat.

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) uprawnia do korzystania w stanach nagłych z opieki zdrowotnej podczas tymczasowego pobytu w państwie członkowskim Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu. Ubezpieczony może skorzystać ze świadczeń medycznych w oparciu o EKUZ, w sytuacji nastąpienia nagłego pogorszenia stanu zdrowia, tak by nie musiał – w związku z koniecznością leczenia – przerywać pobytu w państwie członkowskim. EKUZ potwierdza prawo do korzystania na koszt NFZ z niezbędnych świadczeń zdrowotnych (z wyjątkiem tzw. kosztów własnych pacjenta, o ile zostały przewidziane w ustawodawstwie państwa pobytu).

Zgodnie z przepisami wspólnotowymi z zakresu koordynacji systemów ochrony zdrowia w poszczególnych państwach członkowskich UE i EOG (Rozporządzenie nr 1408/71), EKUZ może zostać wydana wyłącznie tym osobom, które posiadają prawo do świadczeń opieki zdrowotnej zgodnie z ustawodawstwem jednego z państw UE/EOG.
Ważność tego dokumentu wygasa zawsze z chwilą utraty tego uprawnienia. W odniesieniu do Polski oznacza to, że EKUZ może być wydana osobom ubezpieczonym w Narodowym Funduszu Zdrowia i zachowuje ważność do momentu określonego w niej, jako data końcowa ważności karty, chyba że w czasie, w którym była ważna, posiadacz karty utracił status osoby ubezpieczonej w NFZ. W takiej sytuacji EKUZ traci ważność w tym samym dniu, co utrata statusu osoby ubezpieczonej w Funduszu.

Jeżeli wyjazd osoby ubezpieczonej do innego państwa członkowskiego ma na celu znalezienie tam i podjęcie pracy zarobkowej lub otworzenie w tym państwie samodzielnej działalności gospodarczej (a nie posiada ona formularza E 101 zaświadczającego, że podczas pracy za granicą stosuje się polskie ustawodawstwo w zakresie ubezpieczenia zdrowotnego), od momentu podjęcia pracy lub działalności osoba taka podlega ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnemu tego państwa członkowskiego, na terytorium, którego praca lub działalność jest wykonywana.
Tak więc, od momentu podjęcia pracy lub działalności w innym państwie członkowskim przestaje podlegać ubezpieczeniu zdrowotnemu w Polsce, nawet jeżeli pracodawca nie dopełni obowiązku wyrejestrowania z ubezpieczenia zdrowotnego w Narodowym Funduszu Zdrowia.
Podobnie osoby, które w Polsce ubezpieczone są mi in. z tytułu posiadania statusu członka rodziny, bezrobotnego, studenta, czy emeryta lub rencisty, z dniem podpisania umowy o pracę, nawet w przypadku pracy o charakterze sezonowym, stają się osobami ubezpieczonymi w państwie, w którym pracę tę wykonują.
Z EKUZ można korzystać wyłącznie do czasu podjęcia pracy lub działalności gospodarczej poza granicami Polski. Od chwili podjęcia pracy w innym państwie członkowskim, bez względu na datę umieszczoną na wydanej EKUZ, niezgodnym z prawem jest posługiwanie się kartą w państwie, w którym podjęta została praca oraz w każdym innym państwie członkowskim.

Jakie korzyści płyną z posiadania karty?

Karta zapewnia jej posiadaczowi taki sam dostęp do instytucji ochrony zdrowia działających w sektorze publicznym (np. lekarza, apteki, szpitala lub ośrodka zdrowia), jaki mają obywatele kraju, w którym przebywa dana osoba. Jeśli posiadacz karty musi uzyskać pomoc medyczną w kraju, w którym ochrona zdrowia jest płatna, otrzyma zwrot uiszczonej opłaty niezwłocznie bądź po powrocie do kraju zamieszkania. Osoba posiadająca kartę może zapewnić sobie dostęp do ochrony zdrowia, nie przerywając pobytu za granicą.
Jednakże należy zauważyć, iż karta nie zapewni pokrycia kosztów ochrony zdrowotnej jej właściciela podczas pobytu za granicą, jeśli celem jego podróży jest leczenie choroby lub rany nabytej przed rozpoczęciem podróży. Karta nie zapewnia również pokrycia kosztów leczenia w ośrodkach prywatnych.

Ubezpieczenia turystycze na www.kalkulator-ubezpieczeniowy.pl

Tagi: , , ,
-

You must be logged in to post a comment.