Uzyskaj ofertę ubezpieczenia:
- kalkulator ubezpieczenie aptek i farmaceutów
- kalkulator ubezpieczenia hurtowni farmaceutycznych
- ubezpieczenie od kradzieży, ognia, OC, NNW
- ubezpieczenie cargo krajowe
- ubezpieczenie cargo międzynarodowe
- ubezpieczenie oc przewoźnika krajowe
- ubezpieczenie oc przewoźnika międzynarodowe
- ubezpieczenie oc spedytora
- ubezpieczenie oc prowadzonej działalności
- oc członków zarządu D&O
- gwarancje ubezpieczeniowe
www.kalkulator-ubezpieczeniowy.pl
kontakt@kalkulator-ubezpieczeniowy.pl
tel. 022 423 59 38
tel. 0664 723 723
GG Infolinia – 22449212
1. Tu znajdziesz kalkulator ubezpieczenia Apteki na kalkulator-ubezpieczeniowy.pl – kliknij i wylicz składkę
2. Tu znajdziesz kalkulator ubezpieczenia Hurtowni Farmaceutycznej na kalkulator-ubezpieczeniowy.pl – kliknij i wylicz składkę
3. Tu znajdzejsz artykuł o ubezpieczeniach dla Aptek – co warto wiedzieć.
4. Tu znajdziesz odpowiedzi na naczęściej zadawane przez Aptekarzy pytania dotyczące ubezpieczeń.
5. Tu przejdziesz na stronę główną portalu www.kalkulator-ubezpieczeniowy.pl
Ubezpieczenie Apteki jest ubezpieczeniem dobrowolnym. Określenie dobrowolne ma w tym przypadku dwa znaczenia. Pierwsze znaczenie, odnosi się do faktu, iż ustawodawca nie narzucił obowiązku posiadania tego rodzaju ubezpieczenia. Prowadząc Aptekę, nie musimy a jedynie możemy dokonać jego zakupu. Drugie znaczenie można przypisać pewnej swobodzie definiowania zakresu ubezpieczenia Apteki i temu zagadnieniu poświecimy pozostała część niniejszej publikacji.
Na runku istnieją dwa modele produktów ubezpieczeniowych dla środowiska farmaceutycznego. Pierwszy z nich oparty jest na opracowaniu przez ubezpieczyciela Ogólnych Warunków Ubezpieczenia ( popularnie zwanych OWU) dla wszystkich rodzajów działalności, w tym dla aptek, stanowiących zarazem część ogólną umowy ubezpieczenia Apteki. Część szczególną stanowią wówczas ryzyka dodatkowe, dedykowane li tylko wyłącznie działalności aptekarskiej. Ryzyka te stanowią wówczas klauzule umowne, włączane do ubezpieczenia jedynie w przypadku ubezpieczenia tego rodzaju działalności.
Drugi model oparty jest na opracowaniu przez ubezpieczyciela Szczególnych Warunków Ubezpieczeń, specjalnie z myślą o podmiotach prowadzących działalność aptek. Zabieg ten, na pozór właściwy, jest jedynie zabiegiem marketingowym towarzystwa ubezpieczeniowego. Nie wpływa on na zakres ubezpieczenia a jedynie na formę jego sprzedaży. Dokonując wyboru ubezpieczenia nie sugerujmy się, zatem tym faktem.
Dokonanie zakupu ubezpieczenia.
Dokonanie zakupu ubezpieczenia Apteki powinniśmy poprzedzić analizą zakresu ubezpieczenia oferowanego przez poszczególne towarzystwa. Ważne jest w tym przypadku by nie kierować się jedynie jego ceną a korelacją ceny do zakresu objętych ubezpieczeniem ryzyk.
Zakres ubezpieczenia – najistotniejszy punkt umowy.
Ryzyka ubezpieczeniowe oraz suma ubezpieczenia stanowi istotę umowy ubezpieczenia. Suma ubezpieczenia (suma gwarancyjna) w przypadku ubezpieczeń odpowiedzialności cywilnej powinna być możliwie największa. W przypadku ubezpieczeń odnoszących się do mienia powinna odpowiadać faktycznej jego wartości, uwzględniając niekiedy jego wartość zużycia.
Ryzyka ubezpieczeniowe stanowią podstawowy punkt umowy, z którym powinniśmy się zapoznać. Zakres objętych ubezpieczeniem ryzyk jest na ogół podobny w poszczególnych towarzystwach. Różni się on jedynie szczegółami, które w przypadku szkody mogą decydować o odpowiedzialności lub braku odpowiedzialności ubezpieczyciela.
Odrębnym elementem treści warunków ubezpieczenia z którym koniecznie należy się zapoznać, jest punkt zwyczajowo noszący nazwę „… Wyłączenia odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń…” . W punkcie tym ubezpieczyciel określa sytuacje, w których nie ponosi on odpowiedzialności za zaistniałe zdarzenie szkodowe. Często zdefiniowane przez ubezpieczyciela wyłączenia odnoszą się do zdefiniowanego uprzednio zakres ubezpieczenia, ograniczając jego zakres w szczególnych sytuacjach. Ważne więc by z punktem tym zapoznać się bardzo szczegółowo, gdyż jego zapisy mogą decydować odpowiedzialności ubezpieczyciela.
Najkorzystniejszą dla Apteki formą definiowania zakresu ubezpieczenia, jest formuła ubezpieczenia Apteki „All Risk”. W przypadku tak definiowanego zakresu ubezpieczenia, ubezpieczyciel odpowiada za wszystkie, ryzyka jakie wystąpią, przy uwzględnieniu ewentualnych wyłączeń. Jeśli więc istnieje taka możliwość, to zawsze należy szukać oferty tak właśnie definiującej zakres ubezpieczenia.
Ryzyka ogólne związane z prowadzeniem działalności Aptek:
– ubezpieczenie mienia Apteki od ognia i innych żywiołów
– ubezpieczenie mienia Apteki od kradzieży z włamaniem i rabunku
– ubezpieczenie w Aptece szyb i innych przedmiotów od stłuczenia
– ubezpieczenie w Aptece sprzętu elektronicznego od wszystkich ryzyk
– ubezpieczenie Apteki w zakresie dodatkowych kosztów działalności
– ubezpieczenie Apteki w zakresie mienia pracowniczego
– ubezpieczenie Apteki w zakresie NNW pracowników
– ubezpieczenie Apteki w zakresie odpowiedzialności cywilnej pracodawcy
– ubezpieczenie apteki w zakresie transportu gotówki (ubezpieczenie obejmuje także utratę utargu podczas transportu do banku)
Ryzyka szczególne związane z działalnością Apteki:
– ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej farmaceuty /ubezpieczenie oc apteki. Odpowiedzialność za produkt z tytułu zdarzeń szkodowych powodujących szkody osobowe, które wystąpiły i ujawniły się w okresie trwania umowy ubezpieczenia wskutek zastosowania leków recepturowych przygotowanych w ramach działalności ubezpieczonego oraz wskutek wydania niewłaściwego lub przeterminowanego leku oraz ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w zakresie czynności zawodowych aptekarzy i farmaceutów,
– ubezpieczenie strat finansowych Apteki w związku z utratą recept. Poniesione przez ubezpieczającego straty finansowe wynikłe z utraty dokumentów (recept) niezbędnych do refundacji leków ze środków publicznych,
– ubezpieczenie pokrycia kosztów utylizacji leków.
Cena ubezpieczenia.
Cena ubezpieczenia Apteki uwarunkowana jest od wielu czynników. Wpływa na nią: zakres ubezpieczenia zaproponowany przez ubezpieczyciela, wartość ubezpieczanego mianie, wysokość sumy gwarancyjnej w przypadku ubezpieczenia OC Apteki, dotychczasowa szkodowość, wysokość zastosowanych udziałów własnych, franszyzy redukcyjnej oraz franszyzy integralnej. Wysokość oferowanej przez ubezpieczyciela stawek uwzględnia zatem powyższe elementu. Stawki ubezpieczyciela oferowane klientom z reguły są sztywne i dodatkowa zniżka jaką można uzyskać nie przekracza zazwyczaj 5 %. Z tego też względu negocjacje stawki z ubezpieczycielem są raczej ograniczone. Atutem pozwalającym uzyskać dodatkową zniżkę może być ulokowanie w danym towarzystwie pozostałej części swojego majątku.
Wypłata odszkodowania w ubezpieczeniach Aptek.
Obowiązki ubezpieczyciela związane z wypłatą odszkodowania określają przepisy nadrzędne tj. Kodeks Cywilny oraz Ustawa o działalności ubezpieczeniowej. Ich treść jest powielona w tekście Warunków Ubezpieczenia. Obowiązki zakładu ubezpieczeń kształtują się w następujący sposób:
Ubezpieczyciel obowiązany jest spełnić świadczenie w terminie trzydziestu dni, licząc od daty otrzymania zawiadomienia o wypadku.
Gdyby wyjaśnienie w powyższym terminie okoliczności koniecznych do ustalenia odpowiedzialności ubezpieczyciela albo wysokości świadczenia okazało się niemożliwe, świadczenie powinno być spełnione w ciągu 14 dni od dnia, w którym przy zachowaniu należytej staranności wyjaśnienie tych okoliczności było możliwe. Jednakże bezsporną część świadczenia ubezpieczyciel powinien spełnić w terminie dni trzydziestu.
Zakład ubezpieczeń wypłaca odszkodowanie lub świadczenie na podstawie uznania roszczenia uprawnionego z umowy ubezpieczenia w wyniku ustaleń dokonanych w postępowaniu. Po otrzymaniu zawiadomienia o zajściu zdarzenia losowego objętego ochroną ubezpieczeniową, w terminie 7 dni od dnia otrzymania tego zawiadomienia, zakład ubezpieczeń informuje o tym ubezpieczającego. Podejmuje postępowanie dotyczące ustalenia stanu faktycznego zdarzenia, zasadności zgłoszonych roszczeń i wysokości świadczenia, a także informuje osobę występującą z roszczeniem pisemnie lub w inny sposób, na który osoba ta wyraziła zgodę, jakie dokumenty są potrzebne do ustalenia odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń lub wysokości świadczenia, jeżeli jest to niezbędne do dalszego prowadzenia postępowania.