Ubezpieczenie na życie z funduszem kapitałowym.
Ewolucja polskiego rynku ubezpieczeniowego zaowocowała stopniowym rozwojem polis ubezpieczeniowych z opcją umożliwiającą zainwestowanie części składki, zaś dotychczasowe polisy, nastawione li tylko na ochronę, zaczęły stopniowo tracić na popularności. W ostatnich latach liczba sprzedanych polis ubezpieczenia na życie z funduszem kapitałowym wykazuje stałą tendencję wzrostową. Powodem wzrostu atrakcyjności tego typu ubezpieczeń jest możliwość inwestowania części składki oraz preferencje podatkowe, które sprawiają, iż polisy posiadają dużo więcej zalet niż inne produkty finansowe takie jak lokaty czy zwykłe fundusze inwestycyjne.
Ubezpieczenie na życie z funduszem kapitałowym ma za zadanie spełniać dwie funkcje. Zagwarantować świadczenia w przypadku śmierci oraz w przypadku dożycia określonego wieku. Ryzyko śmierci lub utraty zdrowia jest określane mianem funkcji ochronnej. Ma na celu ochronę przed skutkami zdarzeń losowych jakie mogą mieć miejsce. Ubezpieczyciele zapewniają możliwość poszerzenia zakresu ochrony ubezpieczeniowej poprzez zawarcie dodatkowych opcji na wypadek inwalidztwa, poważnego zachorowania czy też śmierci na skutek nieszczęśliwego wypadku. Oczywiście rozszerzenie zakresu ochrony jest związane z konieczności opłacenia wyższej składki. Wiele towarzystw ubezpieczeniowych oferuje także opcję przejęcia opłacania składek w przypadku trwałej niezdolności ubezpieczonego do pracy.
Drugą funkcją tego rodzaju ubezpieczenia jest funkcja gromadzenia kapitału. Towarzystwa ubezpieczeniowe lokują ten kapitał w różnego rodzaju fundusze inwestycyjne tj.: fundusze papierów dłużnych, rynku pieniężnego, akcji lub fundusze zrównoważone. Wybór przez ubezpieczonego konkretnego funduszu determinuje wysokość przyszłych zysków.
Towarzystwo ubezpieczeniowe dokonuje przeliczenia nadwyżki składki czyli tego co pozostanie po odjęciu kosztu ryzyka, akwizycji oraz kosztów związanych z obsługą polisy i za pozostałą kwotę nabywa jednostki udziałowe w konkretnym funduszu po cenie obowiązującej w dniu zakupu. Klient kontrolując liczbę i cenę jednostek udziałowych funduszu, może określić wartość zgromadzonych środków pieniężnych. Jest to tzw. wartość polisy i nie jest ona przeważnie gwarantowana przez ubezpieczyciela. Na towarzystwa ubezpieczeniowe nałożone są limity ustawowe lokowania środków.
Pamiętać musimy także, że przez kilka pierwszych lat dostęp do zgromadzonych funduszy będzie graniczony. Wynika to z faktu, iż w pierwszych latach towarzystwo ubezpieczeniowe ponosi największe koszty związane z akwizycją i koszty administracyjne. Ubezpieczony objęty jest ochroną od dnia wskazanego w umowie ubezpieczenia, lecz nie wcześniej niż od chwili dokonania wpłaty pierwszej składki.
Umowy przy tego typu ubezpieczeniach zawierane są bezterminowo, lecz odpowiedzialność zakładu ubezpieczeniowego kończy się w ściśle określonych przypadkach, a są to śmierć ubezpieczonego, wypowiedzenie umowy oraz w przypadku kiedy wysokość środków zgromadzonych w funduszu nie pozwala na pokrycie opłat.
Zgodnie z Kodeksem Cywilnym, ubezpieczonemu przysługuje prawo rozwiązania umowy w trzydziestodniowym terminie od dnia jej zawarcia, zaś ubezpieczyciel musi zwrócić wpłacone kwoty. Innymi słowy jest czas na zastanowienie się i jeżeli dojdzie się do wniosku, iż polisa taka nie jest dobrym rozwiązaniem, możemy się niej wycofać.
Bardzo ważną kwestią, która ma istotne znaczenie dla klienta są wyłączenia z zakresu odpowiedzialności. Są to zasady mówiące, kiedy towarzystwo ubezpieczeniowe nie ponosi odpowiedzialności a przez to nie może nastąpić wypłata odszkodowania. Jedną z takich wyłączeń jest śmierć ubezpieczonego na skutek samobójstwa. Większość ubezpieczycieli wyłącza odpowiedzialność z tytułu samobójstwa osoby ubezpieczonej przez okres dwóch lat od momentu zawarcia polisy, ale zdarzają się krótsze okresy wyłączenia. Kolejnym, powszechnie stosowanym zapisem są wyłączenia na skutek śmierci w wyniku czynu niezgodnego z prawem, dobrowolnego i świadomego takiego jak udział w zamieszkach, aktach przemocy i rozruchach, a także na skutek działań wojennych i stanu wojennego.
Mniejsza ilość towarzystw ubezpieczeniowych stosuje wyłączenia odpowiedzialności z tytułu śmierci na skutek zarażenia się wirusem HIV oraz poddania się zabiegom medycznym poza kontrolą lekarską.
Nasuwa się zatem pytanie, czy zakup konkretnej polisy zagwarantuje pełną ochronę życia, a także czy przyniesie w przyszłości zyski na spodziewanym poziomie. Najlepszym rozwiązaniem jest zwrócenie się do doradcy ubezpieczeniowego, który pomoże nam podjąć decyzje wyboru konkretnej oferty. Firmy takie posiadają wiedzę na temat ubezpieczeń i są w stanie opracować analizę ofert towarzystw ubezpieczeniowych pod potrzeby konkretnego klienta.
Na co zwrócić uwagę zawierając umowę ubezpieczenia na życie z funduszem kapitałowym :
- na zasady ustalania wartości świadczeń oraz wartości wykupu ubezpieczenia, w tym również zasad umarzania jednostek ubezpieczeniowego funduszu kapitałowego i terminów ich zamiany na środki pieniężne i wypłaty świadczenia
- wykaz funduszy kapitałowych, które oferuje towarzystwo ubezpieczeniowe
- regulamin określający zasady lokowania środków ubezpieczeniowego funduszu kapitałowego, wraz z charakterystyką aktywów wchodzących w skład danego funduszu, kryteria doboru aktywów, zasady ich dywersyfikacji oraz inne ograniczenia inwestycyjne
- zasady i terminy wyceny jednostek ubezpieczeniowego funduszu kapitałowego
- zasad alokacji składek ubezpieczeniowych w jednostki ubezpieczeniowego funduszu kapitałowego oraz terminu zamiany składek na jednostki tego funduszu.
Powrót do strony głównej Kalkulator-Ubezpieczeniowy